Web Tasarım

Web tasarım dostu siteler

By on 13 Haziran 2017

Sizlere web tasarım yaparken kullandığım önemli siteleri ve araçları tanıtmak istiyorum. Renk , yazı tipi , hazır tasarımlar başta olmak üzere bu araçları kullanarak tasarımı keyife dönüştürebilirsiniz.

Öncelikle meşhur google fonts ile başlayalım. Muhteşem yazı tiplerine erişebileceğiniz bir ortam olan google fonts deneyimli tasarımcıların hazırladığı yazı tiplerini sizlerle buluşturuyor. Bu muhteşem siteyi mutlaka kullanmanızı öneririm.Benim favori font-family lerim şunlar : Sansita , Play , Black Ops One. Malesef bazı yazı tiplerinde türkçe karakter sorunu oluşabilmekte. Bunu gidermek için şu yolu izlemelisiniz.

1. Öncelikle <head> etiketinizin içinde mutlaka <meta charset="utf-8"> tanımlamalısınız.
2. Aldığınız linkin içinde eklemeniz gereken bir kod var.
<link href="https://fonts.googleapis.com/css?family=Black+Ops+One|Play|Sansita" rel="stylesheet">

Google fonts dan size gelen link yukarıdaki gibi olsun diyelim. Sizin href kısmının sonuna &subset=latin,latin-ext bu kodu eklemeniz gerekmekte. Yani linkin son hali aşağıdaki link gibi olmalı.

<link href="https://fonts.googleapis.com/css?family=Black+Ops+One|Play|Sansita&subset=latin,latin-ext" rel="stylesheet">

Bu eğlenceli siteye bu adresten ulaşabilirsiniz.

Bir diğer eğlenceli tasarım aracımız ise renk paletinede benzetebileceğiniz tamamen özgür bir yazılım olan Paletton. Milyonlarca renk oluşturabileceğiniz bu aracın size ne kadar yardım edeceğini kullandığınız zaman göreceksiniz. Renkleri istediğiniz gibi karıştırıp kullanabileceğiniz bu siteye bu adresten erişebilirsiniz.

Ve sıra favori siteme geldi. Codeopen sizlere muhteşem tasarımlar sunmakta. Butonlardan linklere , sliderlardan backgroundlara ve sayamayacağım birçok pene sitemizdeki hayırsever tasarımcıların yardımıyla ulaşabilmektesiniz. Codeopen sahip olduğu muhteşem Console – Monitör ekranıyla sizlere yapabileceğinin en iyisini sunuyor.
Bu muhteşem siteye bu adresten erişebilirsiniz.

Sizlere Flaticon danda bahsetmek istiyorum. Web siteleri için olmazsa olmazlardan olan iconlar küçücük boyutlarıyla bizlere çok şey anlatabilmekteler. Her türlü kategoriden iconlara erişebileceğiniz bu site benim vazgeçilmezlerim arasında. Iconlarınızın dosya tipinden boyutuna birçok seçeneği ayarlama imkanı sunmalarıda ayrı bir güzellik.
Bence bu siteye kesinlikle göz atmalısınız.

TAG
RELATED POSTS

LEAVE A COMMENT