bilişim

Kod yazmayı internetten öğrenmek isteyenler için kurulmuş 10 site

By on 30 Ağustos 2017

Bildiğiniz üzere kodlamanın önemi gün geçtikçe artıyor. Evimizde kullandığımız cihazlardan bindiğimiz otobüslere kadar kullandığımız herşey kodların hakimiyetinde çalışmaya başladı. Buradan şunu anlayabiliriz ; hayatımızı kolaylaştırmaya çalıştıkça birilerinin kodlarını kullanmak zorundayız veya  daha zorunu yapıp kendi kodlarımızı yazmalıyız. Bu yazıyı yazmamdaki amaç bilişim dünyasının temeli olan kodlamayı öğrenmek isteyenlere yol göstermek. Lafı fazla uzatmadan listemize geçelim.

1. Code School

Code School , kodlama öğrenmek isteyen kişilere tavsiye edebileceğim başlıca sitelerden. Kod yazmayı kitaplardan veya sıradan youtube videolarından öğrenirken dikkatinizin dağıldığını ve konsantrasyonunuzu kaybettiğinizi çoğu kez farketmişsinizdir. Code School sahip olduğu yapısı sayesinde kişiye bazen oyun oynatırcasına bazende film izletircesine interaktif olarak kod dillerini öğretmekte. Çeşitli kategorilerin bulunduğu site her bir kursda farklı tema seçiyor ve bu tema üzerinden öğrenme sürecini ilerletmeye çalışıyor. Küçük bir örnek vereyim : Html/Css kategorisinde var olan  “Unmasking Html Emails” adlı kursta kendimizi bir amerikan güreşçisi olarak buluyoruz. Çeşitli eposta istemcilerine ( gmail , outlook ) karşı mücadele ettiğimiz bu kursda günümüzde yaygın olarak kullanılan eposta istemcilerinde sorunsuz gözüken bilgilendirme mailleri oluşturmaya çalışıyoruz. Nasıl heyecanlı değil mi ? 🙂

Birçok ücretsiz deneme kursu bulunan Code School’un normal kullanıcılara 29$ olan aylık ücreti eğer öğrenci mailinizi onaylatırsanız 19$ ‘a düşüyor. Biliyorum az para değil ama üyesi olduğum bu platformu kesinlikle tavsiye ederim.

2. Udacity

Udacity, birçok farklı konuyla ilgili sağlam kılavuzlar sunar; robotikten günlük yaşamdaki tasarımlara kadar her konuda dersler barındırır.

Tüm dersler başlamadan önce özetlenmekte, zorluk seviyesinin ana hatları, dersin neden önemli olduğu, öğrenim için ön koşullar ve sonunda tamamlayacağınız proje özetlenmektedir. Buda demek oluyorki , Udacity’de ihtiyacınız olanı çok kolay şekilde alabiliyorsunuz.

3. Free Code Camp

Free Code Camp adındanda anlaşılacağı üzere kar amacı gütmeyen , ücretsiz bir platform. Adım adım interaktif olarak gerçek dünya projeleri inşaa ettiğimiz bu site sizlere çok şey katacaktır. Üstelik sahip olduğu ipucu ve hata bulma sistemi sayesinde kullanıcıyı kendisine bağlıyor.

4. HackerRank

Yukarıdaki resimdende göreceğiniz üzere çözülmesi gereken problemleri çözerek ilerlediğimiz HackerRank , sahip olduğu 1 milyon programcının kendi içerisinde rekabet etmesini sağlıyor. Problem çözüp aldığınız puanlar ile rekabet etiğiniz bu sitede rekabet had safada. HackerRank bir eğitim sistemine sahip değil aslında. Bu sitenin felsefesi daha çok pratik yaptırarak öğretme , dolayısıyla HackerRank’da başka bir eğitim alırken rekabet etmek isteyebilirsiniz.

5. Code Avengers

Code Avengers, editörünüzün yanındki mini telefon simülatöründe olanları izlerken çok basit, adım adım talimatlarla her bir süreç boyunca ilerlerken size yol gösterir. Çeşitli amaçlar için oluşturulmuş kurslar sizleri bekliyor.

6. Treehouse

Treehouse, bu listedeki en kapsamlı eğitim materyalleri kütüphanesine sahip.  Sadece çeşitli kod kursları sunmakla kalmaz aynı zamanda kendi projenizde yeni şeyler denemek için “çalışma alanları” nın yanı sıra endüstri profesyonellerinden gelen videoların bulunduğu bir kütüphane de sunmaktadır. Treehouse’da ücretsiz yedi günlük bir deneme hesabı oluşturup maceraya başlayabilirsiniz. 7. günden sonra ise ücret ödeyip sitenin tüm içeriğine erişebilirsiniz.

7. Codeacademy

Codecademy, ücretsiz ve gelişim kaydetmesi oldukça kolay bir sitedir. Kendiniz için ‘hedefler’ oluşturabilir ve öğrenmek istediğiniz becerileri bulabilirsiniz. Bunlar, bir portföy sitesi oluşturmak için basit şeyler veya adınızı animasyonla yazdırmak ve bir CSS galaksisi oluşturmak gibi eğlenceli şeylerde olabilir.

8. Lynda

Lynda, en popüler video eğitim sitelerinden biridir. Güncel teknolojiler ve yazılımlarla ilgili sürekli olarak eklenen bir içerik havuzu sunar. Lynda, yeni bir beceri kazanmak için okulunuzdan sonraki en güvenli kaynaklardan biridir.

9. Codingame

Oynadığınız oyundaki bölümleri yazdığınız kodlarla oluşturduğunuz algoritmalar sayesinde geçmek istermiydiniz ? O zaman codingame tam size göre.  Bakınız aşağıdaki abimiz C++ ‘ın gücünü kullanarak uzay gemisini koruyor.

10. Safari Books Online

O’REILLY gibi bir yayınevinin gücünü arkasına alan bir platform olan Safari , çok büyük bir dijital kütüphaneye sahip. Yüzlerce kitap , video serisi ve interaktif eğitim araçları bulunan bu site bilişim dünyasındaki tüm konulara dokunuyor. Kayıt olduktan sonra 10 gün boyunca ücretsiz olarak yararlanabildiğiniz bu siteyi kesinlikle ziyaret etmenizi öneririm.

TAG
RELATED POSTS

LEAVE A COMMENT